Jar je tu a v obchodoch nájdeme rôzne zľavové akcie, aby sme pri nákupe nového bicykla ušetrili, a predajca nás nalákal „pod svoje krídla“. Práve teraz prebiehajú posezónne výpredaje minuloročných modelov.
Rám bicykla a materiál
Okrem veľkosti rámu kolesa, odpruženia a bŕzd vás bude čakať výber rámu. Respektíve materiálu, z ktorého bude rám vyrobený. Existuje množstvo tradičných aj netradičných materiálov. Najnovšie na trhu sú karbónové dámské a pánske bicykle, najdlhšie asi oceľové bicykle, ale dajú sa zohnať aj také rarity ako je napríklad bicykel s bambusovým, či dreveným rámom.
Pre naše podmienky nebudú bambusové kolesá príliš ideálne, pokiaľ nezháňate raritu, s ktorou sa budete chváliť kamarátom. Na bežné jazdenie sa už vyše sto rokov overili bicykle s oceľovým rámom. Sú lacné, odolné, ale pomerne ťažké. Pokiaľ však počas roka nenašliapete príliš veľa kilometrov, bude vám oceľové koleso vyhovovať.
Hliníkové a zliatinové rámy
Oveľa ľahším materiálom na výrobu bicyklov je hliník a jeho zliatiny. Napr. gravel a cyklokrosové bicykle s hliníkovým rámom sa pohybujú v strednej cenovej relácii, takže si ich môže dovoliť každý. Hliníkové druhy v sebe majú výhody karbónových a oceľových kolies. Sú ľahké, ale napriek tomu pevné a odolné, aj keby ste mali nehodu, hliníkový rám ju ľahšie prežije ako koleso karbónové. Hliník toľko nekoroduje, ak jazdíte na bicykli aj v zime, napríklad do práce, bicykel s oceľovým rámom nie je to pravé pre vás. Posypová soľ a vlhkosť sa na ňom podpíšu.
Výrobcovia vďaka pokroku technológií prichádzajú so stále novými materiálmi, sú to väčšinou zliatiny karbónu, hliníka, železa a titánu. Vývoj ide neustále dopredu. Inšpiráciu najčastejšie čerpajú pri materiáloch, ktoré používajú konštruktéri leteckých spoločností.
Bicykel vyberajte nielen podľa kvality použitých materiálov, typu bŕzd, odpruženia a farby, pozornosť venujte aj tomu, či predajca poskytuje záručný a pozáručný servis.