Večer si bola ešte ako rybička, ale ráno sa prebudíš s plným nosom a sipot, o bolesti v krku ani nehovoriac. Musíš pripravovať dôležitú schôdzku s obchodným partnerom a marodiť teraz jednoducho nemôžeš? Nezúfaj. Vezmi si v práci deň voľna a počas neho sa prechladnutia zbavíš. Poradíme ti, ako na to pekne hodinu po hodine.
7:00
Daj si tabletku. Zabudni ale na tablety z lekárne alebo televíznej reklamy. Vyskúšaj niečo prírodné – napríklad rokmi overenou sladkou drievkou alebo menej známou právenkou latnatou (lat. andrographis paniculata), obe byliny sú silnými antivirotikami. Zoženieš ich v tabletách alebo v tinktúre, ideálne v kombinácii s echinaceou a kapucínkami.
K tomu vypi čerstvo vylisovanú šťavu z pomaranča, mrkvy, červenej repy a zázvoru, ktorá dodá telu ľahko stráviteľnú výživu a posilní imunitu. Vitamín C z ovocia a zeleniny podporí tvorbu interferónu – proteínu, ktorý redukuje dobu trvania chrípky alebo prechladnutia. Mrkva a repa sú bohaté na karotenoidy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v imunite. Zázvor je jemným stimulantom krvného obehu a jeho zahrievajúca schopnosť je skvelá pre upokojenie príznakov chrípky a prechladnutia.
8:00
Daj si veľmi teplú sprchu, ktorá uvoľní hlien. Ak to zvládneš, dopraj si na raňajky vajíčka, ktoré ti dodajú bielkoviny potrebné na boj s infekciou. Pokiaľ hlad nemáš, nevadí, do jedla sa nenúť.
Pôst je jednou z ciest, ako urýchliť uzdravenie tela – keď nemusí pracovať na trávení, môže všetku energiu venovať boju s vírusmi. Pokiaľ to tvoja nátura a žalúdok dovolí, rozžujte strúčik čerstvého cesnaku. Pokiaľ je ti surový cesnak proti srsti, daj si ho do vývaru na obed.
9:00
Hydratuj. Zvýšený príjem tekutín je dôležitý najmä pokiaľ máš teplotu, aby nedošlo zvýšeným odparovaním vody z tela k dehydratácii. Tekutiny pi čo najteplejšie. Prečo? Pretože pre telo je jednoduchšie absorbovať teplú tekutinu a tiež lepšie uvoľňuje a rozpúšťa hlien. Uvar koreň kozinca a týmto vývarom prelej bylinný čaj z echinacey, bazy čiernej a lipy. Do čaju si pridaj citrón a med, najlepšie zázvorovo-škoricový med. Daj si prvú dennú dávku vitamínov – C 1000 mg a látku zvanú NAC (N-acetyl cysteín) 600 mg.
12:00
Na obed si priprav číry vývar s wakame, shitake hubami a zázvorom. Wakame je veľmi výživný druh morských rias. Čínska medicína tvrdí, že premieňa a odstraňuje hlien a je vhodná na kašeľ, pri ktorom vykašliavame zelený alebo žltý hlien. Teplý vývar spoločne so zahrievajúcim zázvorom pomáha tíšiť prípadnú horúčku. Shitake huby obsahujú okrem iného interferón, ktorý hrá hlavnú rolu v imunite človeka.
Máš radšej slovenskú klasiku? Slepačie alebo kuracie vývar ťa postaví na nohy. Najlepšie, keď použiješ sliepku alebo kura z voľného chovu, či ešte lepšie v bio kvalite. Do vývaru nezabudni pridať koreňovú zeleninu a cibuľu, ku koncu varu aj cesnak. Vývar obsahuje celý rad mikro minerálov, ktoré pomôžu telu bojovať s vírusmi. Cibuľa aj cesnak pôsobia silne antimikrobiálne a navyše telu dodajú potrebnú silu, ktorú obratom využije na regeneráciu najdôležitejšieho, telu vlastnému, antioxidantu glutatiónu.
Daj si druhú dávku vitamínov – ďalšiu dávku vitamínu C 1.000 mg, vitamín E 800IU a Omega 3 mastné kyseliny 2 g.
Po obede vyraz na krátku, zhruba 30 minútovú rýchlu prechádzku, pokiaľ ju zvládneš. Výskumy ukazujú, že pohyb na čerstvom vzduchu pomáha posilňovať imunitu a zvyšuje obranyschopnosť organizmu, a to aj v okamihu, keď telo už bojuje s vírusovou nákazou.
14:00
Zdriemni si. Tvoje telo pracuje na plné obrátky, aby sa zbavilo choroby. Ľahni si a zatvor oči na 30 až 40 minút a načerpaj tak ďalšiu, tak potrebnú energiu.

15:00
Daj si dávku vitamínu D 800IU a zinok v dávke 60 mg. Keď máš chrípku alebo si prechladnutá, tvoje telo produkuje veľké množstvo prozápalových cytokínov, ktoré sú spravidla zodpovedné za symptómy ako horúčka alebo bolesť hlavy. Vitamín D potláča prílišné uvoľňovanie týchto cytokínov a taktiež zvyšuje vstrebávanie vápnika, železa, horčíka a zinku, ktoré sú dôležité pre našu imunitu. Daj si tiež poslednú dnešnú dávku vitamínu C 1000 mg.