Eko ako životný štýl. Je to ľahké a nič to nestojí

Date:

Plastové slamky, plastové fľaše, plastové tégliky, plastové vrecká na ovocie a zeleninu alebo pečivo, plastové tašky na nákup… každý deň zaťažujeme prírodu neskutočným množstvom odpadu. Tiež ťa desí predstava, ako to tu bude vyzerať o pár rokov? Tak skús byť eko a začni žiť trošku viac ekologicky. Nebude ťa to nič stáť a navyše je to ľahké.

So začiatkom nového roka nastáva obdobie, kedy plníme nové predsavzatia. Lepšia strava, viac pohybu, viac času na koníčky alebo starostlivejší tréning cudzích jazykov. To sú tie najbežnejšie body, ku ktorým sa chceme v novom roku uchýliť. Čo keby si však tento rok porozmýšľala o tom, ako byť od začiatku januára aspoň o málinko ekologickejšie? Máme pre teba tipy, s ktorými sa dá začať v podstate zo dňa na deň a nebudú ťa stáť vôbec žiadne peniaze. Takže sa ľahko stanú bežnou rutinou.
BRČKA K ŽIVOTU NEPOTREBUJEŠ
Tiež si nevieš predstaviť drink bez farebnej plastovej slamky? Potom tvojím prvým predsavzatím by malo byť, že ich prestaneš používať, ideálne ešte dnes. Neobstarávaj si ich domov a odmietni ich v kaviarni či reštaurácii. Určite neplatí, že ich vylúčením zo svojho života spasíš svet, ale aj tento krok sa v starostlivosti o naše životné prostredie počíta. Vedela si napríklad, že iba v Amerike sa denne použije na 500 miliónov slamiek? Keby sme ich poskladali jedno za druhým, dokázali by obtočiť našu krajinu 2,5-krát. Podľa dostupných údajov z roku 2017 sú v poradovníku najčastejšie nájdeného odpadu v oceánoch na 11. mieste. A jedno také slamku sa rozloží za 200 rokov. Pokiaľ na jeho použití naozaj trváš, skús jeho kovovú alebo sklenenú či bambusovú alternatívu. Ich cena začína približne na päťdesiatich korunách, ale môžeš ich používať opakovane.

BATÉRIE DO KOŠA NEPATRÍ
Recyklácia už nám nie je cudzia, ale stále máme vo zvyku vytriediť hlavne plasty, papier a sklo. Vybité ceruzkové batérie alebo staré žiarovky mnohokrát stále vyhadzujeme do klasického koša a teda zmiešaného odpadu. Ale tušíš vôbec, že ​​keď sa tieto vyslúžilé elektrosúčiastky dostanú na skládku, môžu sa z nich do pôdy aj do ovzdušia uvoľňovať nebezpečné látky? Nezabúdaj preto na triedenie elektroodpadu. Bezplatnou pomôckou v jeho recyklácii môže byť napríklad Family Box z dielne kolektívneho systému Rema. Je to krabička, ktorá je špeciálne navrhnutá na skladovanie vybitých batérií, aby sa nám hocikde neváľali a zároveň neskončili v komunálnom odpade. Family Box si môžeš zadarmo objednať online a až ho naplníš, stačí ho zabaliť a odniesť na poštu. Pokiaľ si po jeho naplnení na webe tvorcu projektu vygenerujete adresný štítok, bude odoslanie opäť bezplatné. Krabica dorazí do kolektívneho systému, ktorý zaručí ekologickú likvidáciu. To znie vcelku dobre, nemyslíš?
NOS SI VLASTNÉ SÁČKY A TAŠKY, IDEÁLNE PLÁTENÉ
Nauč sa mať vždy pri sebe nákupnú tašku. Vyhneš sa tak okamihom, keď neplánovane zabehneš do obchodu a kvôli nákupu si nútená zakúpiť si novú. Či už je tá tvoja plátená (čo je najekologickejší variant) alebo plastová, tak ako tak sa znovu použitie cení. Rovnako to možno urobiť napríklad s vreckami na ovocie, zeleninu, pečivo alebo iné drobné artikle. V obchode môžeš použiť vlastné, v lepšom prípade textilné. Na trhu nájdeš ich rôzne udržateľné varianty, najznámejšie sú napríklad české značky Frusack, Saaczech alebo Český západ. Avšak aj tie igelitové je možné použiť viackrát a vyhnúť sa tak ich nadmernej spotrebe.

„UDRŽITEĽNÉ“ KÁFE
To, že je ekologickejšie natočiť si kohútikovú vodu, než ju kupovať v plastových fľašiach, už asi nie je potrebné spomínať. Ekologicky, či skôr udržateľne, sa dá ale správať aj v prípade, keď si pravidelne dopraješ rannú drogu v podobe kávy – pripravovanej inde ako doma. Pokiaľ si objednávaš kávu so sebou, mnohé podniky aj reťazce ti dajú možnosť odniesť si ju vo vlastnom termo-hrnčeku alebo tumbleri. Ponúka to napríklad Benzina, Lidl či Starbucks, ale aj niektoré menšie kaviarne, stačí sa väčšinou informovať u obsluhy. Dokonca to pre teba môže byť aj výhodnejšie, pretože často získaš za voľbu ekologickejšie varianty zľavu. Napríklad v Starbucks máš nápoj do vlastného hrnčeka o 10 Kč lacnejšie. Novinkou v Česku je aj iniciatíva Otoč kelímok, v rámci ktorej je možné nechať si kávu pripraviť do vratného zálohovaného kelímku.

People characters buying recycling textile and sorting old clothes in recycling can. Recycle and sustainable fashion concept. Flat cartoon vector illustration and icons set.

ROZLUČ SA S PAPIEROVÝMI OBRÚSKAMI
„Zelenejší“ sa môžeš stať aj tak, že sa vynasnažíš vylúčiť používanie jednorazových papierových obrúskov, kuchynských utierok a ideálne aj vreckoviek. Najlepšou alternatívou je nahradiť ich tými látkovými, ktoré majú oveľa dlhšiu životnosť a bude možné ich používať dlhodobo. Väčšina týchto produktov sa síce vyrába z kvalitného papiera, po použití ich ale nie je správne z hygienických dôvodov vhadzovať do modrých kontajnerov, v ktorých sa zhromažďuje papier na recykláciu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Z akého materiálu by mal byť vyrobený práve váš bicykel? 

Jar je tu a v obchodoch nájdeme rôzne zľavové...

Farbičky do detskej izby patria

Deti majú rady farebné oblečenie, obuv, aj dobroty alebo...

Klasický šarm v modernom interiéri: Oživenie domova s tradičným nábytkom

V dnešnej dobe, kedy je moderný dizajn interiérov na...

Rosnička: Tajomný Hlas Prírody

Rosnička, malý, ale výrazný obyvateľ našich lesov a mokradí,...